standard-title Protezy całkowite

Protezy całkowite

Protezy całkowite

Protezy całkowite wykonuje się w przypadku całkowitego bezzębia (braku wszystkich zębów). Są one wykonane z akrylu – sztywnego tworzywa sztucznego, zazwyczaj w kolorze imitującym błonę śluzową jamy ustnej – w którym umieszczone są akrylowe zęby w kolorze dobieranym do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Protezy całkowite akrylowe są najbardziej ekonomicznym i najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku bezzębia.

Ich zalety to:

  • niska cena

  • dobre efekty estetyczne

  • stosunkowo krótki czas wykonania

  • możliwość dostawienia zęba do protezy

Protetyka, protetyk szlifuje protez

W naszym gabinecie Pacjent wraz lekarzem dobierają odpowiedni kolor i kształt zębów, jak również ich rodzaj. Zęby porcelanowe są najdroższe, najwierniej bowiem imitują naturalne uzębienie.

  • zęby akrylowe Ivoclar

  • zęby kopozytowe VITA Physiodens

  • zęby porcelanowe Vita VM 13

Protezy całkowite przeważnie są wykonane z akrylu. Jeśli płyta protezy jest cienka, może w łatwy sposób ulegać złamaniu. Często warunki w jamie ustnej i preferencje Pacjenta nie pozwalają na pogrubienie płyty, czy poszerzenie jej zasięgu. W takich przypadkach stosuje się siatkę wzmacniającą z odpowiedniego stopu metali. Taka sitka pozwala na wykonanie cieńszej płyty. Proteza dentystyczna z siatką wzmacniającą jest odporna na większe obciążenia niż proteza akrylowa, nie jest tak bardzo narażona na złamania. Należy jednak pamiętać, że wszystkie elementy metalowe jakie znajdują się w jamie ustnej powinny być wykonane z takiego samego stopu metalu.

Wskazaniem do wykonania konwencjonalnych protez całkowitych akrylowych jest całkowite bezzębie u pacjenta – wtedy wykonuje się protezy całkowite.

Proteza całkowita – wykonanie krok po kroku.

Wykonanie protezy całkowitej zajmuje 4-5 wizyt.

  • wizyta 1

dentysta kwalifikuje pacjenta do wykonania zabiegu i wykonuje dwa wyciski górny (szczęki) oraz dolny (żuchwy) na specjalnych standardowych, metalowych łyżkach

 
  • wizyta 2

dentysta dostaje od technika łyżki (z tworzywa sztucznego) przygotowane indywidualnie dla pacjenta na podstawie poprzednich wycisków

stomatolog ponownie wykonuje wycisk na otrzymanych łyżkach

 
  • wizyta 3

dentysta ustala wysokość zwarcia (czyli sprawdza jak pacjent zagryza i jaka powinna być wysokość zębów)

lekarz wraz z pacjentem dobiera kolor zębów

Czasami wizyta II i III odbywają się na jednej.

 
  • wizyta 4

lekarz przymierza próbną protezę (czyli protezę z ustawionymi zębami w wosku)

pacjent ocenia efekt estetyczny

protetyk przekazuję próbną protezę do technika dentystycznego w celu wykonania gotowej protezy

 
  • wizyta 5

dentysta przymierza pacjentowi gotowe protezy, sprawdza przyleganie i utrzymanie protezy oraz dokonuje ewentualnych korekt

na końcu wziyty lekarz udziela pacjentowi wskazań dotyczących użytkowania protezy i wizyt kontrolnych

Okres wykonania protezy.

Od pierwszej wizyty w gabinecie do oddania gotowych protez akrylowych mijają 4 dni. Istnieje również możliwość wykonania protez w trybie ekspresowym – w przeciągu 48h.

Jak często należy zmieniać protezy na nowe?

Podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej, zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać – jest to wskazanie do wymiany protezy

Użytkownicy protez są szczególnie narażeni na powstawanie podrażnień oraz stanów zapalnych jamy ustnej oraz dziąseł.

Na powierzchni protez (podobnie jak na szkliwie prawdziwych zębów) tworzy się płytka bakteryjna. Co więcej  pod płytą protezy górnej powstają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Resztki pokarmowe, które pozostają na protezach – po jedzeniu przedostają się między protezę a dziąsła i powodują powstanie punktów ucisku oraz są jednocześnie doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. U osób zaniedbujących codzienną higienę protezy i jamy ustnej dochodzi do powstania stanów zapalnych oraz rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych w jamie ustnej.

Protezy zębowe wymagają bardzo starannej higieny jamy ustnej. 

  • Wyjmuj protezę na noc, na co najmniej 6-8 godzin. Noszenie protezy przez cały czas może powodować stany zapalne błony śluzowej.

  • Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie jej w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

  • Myj dokładnie wszystkie powierzchnie protezy szczotką do zębów lub rąk i mydłem. Pasta do zębów zawiera substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a wówczas szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty. Dlatego też unikaj mycia protez z użyciem pasty.

  • Raz w tygodniu możesz użyć proszku lub tabletek (np. Corega Tabs, Protefix Higiena) do dezynfekcji protezy. Nie używaj w tym celu wody utlenionej, bo odbarwia akryl.

  • Dbaj o higienę jamy ustnej nawet przy bezzębiu. Czyść język specjalną szczoteczką, używaj płynów do płukania ust lub wody, aby usunąć resztki jedzenia. Możesz też delikatnie masować dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi.

  • Nie używaj na co dzień kremów mocujących do protez. Niekorzystnie wpływają na błonę śluzową. Sięgaj po nie w szczególnych sytuacjach (np. wystąpienie publiczne, impreza towarzyska), aby czuć się komfortowo.

  • Wymieniaj protezę ruchomą co 5-7 lat.

Top

Aktualności. Promocje.

Loading…
icon

Organizujemy transport dla pacjentów

W obie strony. Bezpłatnie.

icon

Nowe technologie

Dzięki użyciu najnowszych technologii zapewniamy usługi na najwyższym poziomie.

icon

Nowoczesne & Przyjemne wnętrza

Utrzymujemy wysoki standard naszych wnętrz.

icon

Hotel dla Pacjentów zza granicy

Trzy noclegi w pobliskim kurorcie z basenem. Relaks i leczenie.

icon

Pomocny personel

Nasz personel udzieli informacji na każde pytanie. Zawsze dla Ciebie.

icon

Ekspresowe wykonawstwo protez

Istnieje możliwość wykonania protezy w przeciągu 48h.